Σάββατο 2 Αυγούστου 2014

Tottenham Hotspur - Celtic 6 - 1 [Σάββατο 2.8.2014]

Δεύτερος συνεχόμενος διασυρμός για τους Κέλτες, αυτήν τη φορά σε φιλική αναμέτρηση. Στο Ελσίνκι, στο Ολυμπιακό Στάδιο της φινλανδικής πρωτεύουσας, η Celtic ηττήθηκε με 6-1 από την αγγλική Tottenham Hotspur (τερμάτισε 6η στην Premier League την περίοδο 2013-2014), σε μια αναμέτρηση που έδωσε την ευκαιρία στους δύο τεχνικούς να δοκιμάσουν νεαρούς και άπειρους παίκτες. Οι Άγγλοι πήραν το προβάδισμα μόλις στο 5’: την πάσα του Andros Townsend εκμεταλλεύθηκε ο αφύλακτος Harry Kane, και με ψηλοκρεμαστό σουτ από το ύψος του πέναλτι δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Craig Gordon. Στο 12’ οι Λονδρέζοι διπλασίασαν τα τέρματά τους: οι Lewis Holtby και Roberto Soldado ταλαιπώρησαν την άμυνα της Celtic, και ο Ισπανός επιθετικός έστειλε με διπλή προσπάθεια την μπάλα στα δίχτυα. Οι Κέλτες μείωσαν στο 44’ με κεφαλιά του Jamie Lindsay. Η Tottenham πέτυχε το 3-1 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, με κοντινό πλασέ του Lewis Holtby –φάση η οποία φανέρωσε για άλλη μία φορά τα τραγικά κενά της κέλτικης αμυντικής γραμμής. Στο 62’ ο Αργεντινός Érik Lamela, με αριστερό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, πέτυχε το 4-1. Στο 83’ ήταν η σειρά του Δανού Christian Eriksen να σκοράρει, με θαυμάσια απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ˙ στη φάση που είχε προηγηθεί, ο (ανεπαρκής και πάλι) Efe Ambrose είχε ανατρέψει τον Emmanuel Adebayor. Τέλος, στο 88’, ο Efe Ambrose ανέτρεψε τον Danny Rose και ο Emmanuel Adebayor ευστόχησε στην εκτέλεση του πέναλτι.

Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με τις ακόλουθες συνθέσεις:
Tottenham [4-3-3]: Friedel, Naughton (Fredericks 71’), Dawson (Fryers 19’, Veljković 77’), Kaboul, Davies (Rose 46’), Mason (Bentaleb 46’), Capoue (Sandro 71’), Holtby (Eriksen 46’), Kane (Lamela 46’), Soldado (Adebayor 46’), Townsend (Lennon 46’). Ο Mauricio Pochettino άφησε στον πάγκο τον Luke McGee.
Celtic [4-3-3]: Gordon, Herron, O'Connell (Findlay 81’), Ambrose, Twardzik (Waters 71’), Lindsay (Friðjónsson 79’), Irvine (McManus 52’), Henderson, McGeouch, Pukki (Baldé 52’), McMullan (Tierney 63’). Ο Ronny Deila άφησε στον πάγκο τους Fasan, Nesbitt, McIlduff.