Παρασκευή 28 Αυγούστου 2015

Κλήρωση των Ομίλων του Europa League

Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση των Ομίλων του Europa League, και η Celtic κληρώθηκε στον 1ο Όμιλο με τους εξής αντιπάλους: Ajax (Ολλανδία), Fenerbahçe (Τουρκία), Molde (Νορβηγία).

Ajax: Την περίοδο 2014-2015, τερμάτισε στη δεύτερη θέση της Eredivisie (71 βαθμοί σε 34 αγώνες, 17 βαθμοί λιγότεροι από την πρωταθλήτρια PSV Eindhoven) με 21 νίκες, 8 ισοπαλίες και 5 ήττες. Έφτασε μέχρι τον 4ο Γύρο του ολλανδικού Κυπέλλου, οπότε και αποκλείστηκε από τη Vitesse με 0-4 μέσα στο Amsterdam. Για το τρέχον Πρωτάθλημα, έχει δώσει 3 αγώνες (με ισάριθμες νίκες), και προηγείται στη βαθμολογία μαζί με τη Feyenoord. Αγωνίστηκε στον Τρίτο Προκριματικό Γύρο του Champions League, αλλά αποκλείστηκε από την αυστριακή Rapid Wien (2-2 στη Βιέννη, 2-3 στο Amsterdam) και ξέπεσε στο Europa League. Τελευταία φορά που Celtic και Ajax βρέθηκαν αντίπαλοι, ήταν στη φάση των Ομίλων του Champions League την περίοδο 2013-2014: οι Κέλτες επικράτησαν 2-1 στο Celtic Park, αλλά ηττήθηκαν 1-0 στο Amsterdam Arena. Η ομάδα του Ajax έχει κατακτήσει 33 φορές το Πρωτάθλημα Ολλανδίας, 18 φορές το Κύπελλο˙ επίσης, έχει στεφθεί 4 φορές πρωταθλήτρια Ευρώπης, έχει κερδίσει ένα Κύπελλο Κυπελλούχων Ευρώπης, ένα Κύπελλο UEFA, 2 ευρωπαϊκά Super Cup και 2 Διηπειρωτικά Κύπελλα.

Fenerbahçe: Την περίοδο 2014-2015, τερμάτισε στη δεύτερη θέση της Süper Lig (74 βαθμοί σε 34 αγώνες, 3 βαθμοί λιγότεροι από την πρωταθλήτρια Galatasaray), με 22 νίκες, 8 ισοπαλίες και 4 ήττες. Έφτασε μέχρι την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Τουρκίας, όταν και αποκλείστηκε από την Bursaspor (νίκησε 1-2 εκτός, ηττήθηκε 0-3 στην Κωνσταντινούπολη). Για το τρέχον Πρωτάθλημα, έχει δώσει 2 αγώνες (μία νίκη, μία ισοπαλία), και βρίσκεται στην έκτη θέση της βαθμολογίας. Αγωνίστηκε στον Τρίτο Προκριματικό Γύρο του Champions League, αλλά αποκλείστηκε από την ουκρανική Shakhtar Donetsk (0-0 στην Κωνσταντινούπολη, 3-0 στο Donetsk), και βρέθηκε στα Play-off του Europa League όπου απέκλεισε τον Ατρόμητο με δύο νίκες (0-1 και 3-0). Η Fenerbahçe είναι 19 φορές πρωταθλήτρια Τουρκίας, 6 φορές κυπελλούχος, ενώ έχει κατακτήσει και 9 Super Cup Τουρκίας. Πρόσφατο απόκτημα των Τούρκων, ο Ολλανδός Robin van Persie. Celtic και Fenerbahçe δεν έχουν συναντηθεί ποτέ στο παρελθόν στα πλαίσια ευρωπαϊκών διοργανώσεων.

Molde: Το 2014 κατέκτησε για τρίτη φορά το πρωτάθλημα Νορβηγίας (Tippeligaen), συγκεντρώνοντας 71 βαθμούς σε 30 αγώνες (22 νίκες, 5 ισοπαλίες, 3 ήττες), 11 βαθμούς περισσότερους από τη δεύτερη Rosenborg. Επίσης κατέκτησε και Κύπελλο Νορβηγίας (για τέταρτη φορά στην Ιστορία της), επικρατώντας της Odds με 2-0. Το τρέχον Πρωτάθλημα Νορβηγίας ξεκίνησε στις 7 Απριλίου, και η Molde βρίσκεται στην 7η θέση με 30 βαθμούς (8 νίκες, 6 ισοπαλίες, 6 ήττες) σε 20 αγώνες, 21 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Rosenborg. Στο Κύπελλο Νορβηγίας, έφτασε μέχρι την προημιτελική φάση, όπου (στις 12 Αυγούστου) ηττήθηκε 3-0 από τη Viking και αποκλείστηκε. Celtic και Molde δεν έχουν συναντηθεί ποτέ στο παρελθόν στα πλαίσια ευρωπαϊκών διοργανώσεων.