Σάββατο 4 Αυγούστου 2018

Celtic - Livingston 3 - 1 [Σάββατο 4.8.2018]

Η Celtic ξεκίνησε τη φετινή χρονιά στη Scottish Premiership με άνετη νίκη επί της νεοφώτιστης Livingston στο Celtic Park. Ο Tomas Rogić έδωσε με κεφαλιά το προβάδισμα στους Κέλτες στο 8’, αξιοποιώντας σέντρα του Jonathan Hayes από τ’ αριστερά. Στο 26’, ο Odsonne Édouard πέτυχε το δεύτερο τέρμα με κοντινό πλασέ, αξιοποιώντας συρτή σέντρα του Jules Olivier Ntcham από τ’ αριστερά. Στο 50’, ο Jules Olivier Ntcham πέτυχε το 3-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι˙ η ποινή καταλογίστηκε μετά από ανατροπή του Callum McGregor από τον Declan Gallagher. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το γκολ της παρηγοριάς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με κοντινό δεξί σουτ του Scott Robinson, ο οποίος βρέθηκε αφύλακτος ενώπιον του Craig Gordon. Εύκολη επικράτηση, όχι δύσκολος αντίπαλος, η αξία της ομάδας θα φανεί στις αναμετρήσεις με την ΑΕΚ για το Champions League

Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με τις ακόλουθες συνθέσεις:
Celtic [4-2-3-1]: Craig Gordon, Jozo Šimunović, Mikael Lustig, Kristoffer Ajer, Callum McGregor, Scott Brown, Jonathan Hayes (Kieran Tierney 61’), Tomas Rogić (Michael Johnston 73’), Jules Olivier Ntcham, James Forrest, Odsonne Édouard (Leigh Griffiths 61’). Ο Brendan Rodgers άφησε στον πάγκο τους Scott Bain, Jack Hendry, Scott Sinclair, Ryan Christie.
Livingston [3-5-2]: Liam Kelly, Steven Saunders, Craig Halkett, Declan Gallagher, Shaun Byrne, Scott Pittman, Egli Kaja, Scott Robinson, James Brown (Jack McMillan 60’), Kenny Miller (Jack Hamilton 77’), Lee Miller (Steven Lawless 60’). Ο Kenneth "Kenny" Miller άφησε στον πάγκο τους RossStewart, Alan Lithgow, Keaghan Jacobs, Nicky Cadden.

Ο διαιτητής Nick Walsh έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Kenny Miller (40’, για φάουλ επί του Mikael Lustig), Liam Kelly (50’, για την ανατροπή του Callum McGregor και τον καταλογισμό πέναλτι), Jack McMillan (70’, για φάουλ επί του Leigh Griffiths), Jules Olivier Ntcham (89’, για φάουλ επί του Egli Kaja). Κόπηκαν 58.778 εισιτήρια στο Celtic Park.

Το 1-0 από τον Tomas Rogić στο 8’

Το 2-0 από τον Odsonne Édouard στο 26’

Το 3-0 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Jules Olivier Ntcham στο 50’

Το 3-1 από τον Scott Robinson στο