Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 2014

Hearts - Celtic 0 - 2 [Σάββατο 22.02.2014]

Ούτε η καταδικασμένη Heart of Midlothian μπόρεσε να ανακόψει τη νικηφόρα πορεία της Celtic στη φετινή Scottish Premiership. Οι Κέλτες έφυγαν νικητές από το Tynecastle Stadium του Εδιμβούργου, παρέμειναν αήττητοι για 26ο συνεχή αγώνα στο τρέχον Πρωτάθλημα, πέτυχαν τη 15η διαδοχική νίκη τους, αύξησαν τη διαφορά τους από τη δεύτερη Aberdeen στους 24 βαθμούς, και κράτησαν απαραβίαστη την εστία τους για 13η συνεχή αναμέτρηση. Έτσι, ο Fraser Forster κατέρριψε την επίδοση του Robert Clark, ο οποίος με τη φανέλα της Aberdeen κράτησε ανέπαφη την εστία του επί 1.155 λεπτά στο Πρωτάθλημα της περιόδου 1970–1971. Το τελευταίο τέρμα που έχει δεχτεί ο τερματοφύλακας της Celtic, ήταν στην εκπνοή του πρώτου μέρους από τον Niall McGinn στη νίκη επί της Aberdeen [3-1, στις 23.11.2013] στο Celtic Park. Έκτοτε, έχουν περάσει 1.215 λεπτά αγώνων Πρωταθλήματος, και ο Fraser Forster πέτυχε νέο ρεκόρ στο Πρωτάθλημα Σκωτίας. Κατά τα λοιπά, ο Charlie Mulgrew επέστρεψε στην αρχική ενδεκάδα αντικαθιστώντας τον τραυματία Emilio Izaguirre, ενώ ο Leigh Griffiths πέτυχε το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα της Celtic. Το πρώτο μέρος κύλησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, με τους Κέλτες να πιέζουν και με την πολυπρόσωπη αμυντική γραμμή των γηπεδούχων να αντιστέκεται σθεναρά. Η πίεση της Celtic απέδωσε καρπούς στο 58’, μετά από θαυμάσια αντεπίθεση: ο Anthony Stokes έκλεψε την μπάλα από τον Jamie Hamill και βρήκε με μακρινή μπαλιά ακριβείας τον Leigh Griffiths˙ ο νεοαποκτηθείς Σκωτσέζος επιθετικός ξέφυγε από τον Sam Nicholson και προχώρησε προς τη μεγάλη περιοχή, «χόρεψε» τον Danny Wilson και με αριστερό σουτ «εκτέλεσε» τον ανήμπορο ν’ αντιδράσει Jamie MacDonald. Στο 84’ οι Κέλτες έφτασαν κοντά σε δεύτερο τέρμα, αλλά το κοντινό πλασέ του Derk Boerrigter απέκρουσε με υπερένταση (βοηθούμενος και από το οριζόντιο δοκάρι) ο Jamie MacDonald. Στο 90’ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Callum Paterson εκτέλεσε πλάγιο από τα δεξιά, ο Fraser Forster πραγματοποίησε ανεπιτυχή έξοδο, αλλά ο Efe Ambrose απομάκρυνε την μπάλα. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων σημειώθηκε το δεύτερο τέρμα: ο Amido Baldé έκλεψε την μπάλα (ίσως αντικανονικά) από τον Jamie Hamill και τροφοδότησε τον Teemu Pukki˙ ο Φινλανδός επιθετικός πρόλαβε τον Kevin McHattie και, με δεξί πλασέ από το ύψος του πέναλτι, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Jamie MacDonald.

Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με τις ακόλουθες συνθέσεις:
Heart of Midlothian [4-5-1]: MacDonald, McGowan, McHattie, Stevenson (King 82'), McKay, Wilson, Paterson, Hamill, McCallum, (Carrick 52'), Nicholson, Robinson (Holt 82'). Ο Gary Locke άφησε στον πάγκο τους Ridgers, Oliver, McGhee, Beith.
Celtic [4-1-2-1-2 και 4-5-1]: Forster, Matthews, Mulgrew, Biton, Ambrose, van Dijk, Brown, Commons, Griffiths (Pukki 68'), Stokes (Baldé 89'), Johansen (Boerrigter 83'). Ο Neil Lennon άφησε στον πάγκο τους Załuska, Σαμαρά, Herron, Fisher.

Ο διαιτητής Kevin Clancy έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Scott Robinson (38’, για φάουλ επί του Stefan Johansen), Jamie Hamill (40’, για φάουλ επί του Scott Brown), Brad McKay (61’, για φάουλ επί του Leigh Griffiths), Leigh Griffiths (66’, για φάουλ επί του Sam Nicholson), Charles Mulgrew (70’, για φάουλ επί του Callum Paterson). Κόπηκαν 15.801 εισιτήρια στο Tynecastle Stadium του Εδιμβούργου.

Το 0-1 από τον Leigh Griffiths στο 58’

Το 0-2 από τον Teemu Pukki στο 93’

Με τη συμπλήρωση του 31ου λεπτού, ο Fraser Forster κατέρριψε την επίδοση του Robert Clark

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της ημέρας:
Dundee United – Motherwell             3-1
Kilmarnock – Hibernian                      1-1
Partick Thistle – Aberdeen               3-1
Ross County – St.Mirren                   2-1
St.Johnstone - Inverness C.T.          0-1
Η βαθμολογία [σε παρένθεση το σύνολο των αγώνων που έχει δώσει κάθε ομάδα]: Celtic (26) 72, Aberdeen (26) 48, Motherwell (25) 47, Inverness C.T. (24) 41, Dundee United (26) 41, St.Johnstone (25) 32, Hibernian (26) 32, Kilmarnock (27) 27, Ross County (26) 25, Partick Thistle (27) 25, St.Mirren (27) 24, Hearts (27) 6