Σάββατο 2 Νοεμβρίου 2013

Celtic - Dundee United 1 - 1 [Σάββατο 2.11.2013]

Στον ενδέκατο αγώνα τους για τη Scottish Premiership, οι Κέλτες σκόνταψαν στο εμπόδιο της Dundee United στο Celtic Park και παραχώρησαν ισοπαλία, αποφεύγοντας στην εκπνοή την πρώτη τους ήττα στο Πρωτάθλημα. Παρά το αρνητικό αποτέλεσμα, η Celtic διατήρησε το αήττητο (η τελευταία ήττα στο Πρωτάθλημα ήταν στις 28.4.2013 με 3-1 από τη Motherwell στο Fir Park Stadium˙ έκτοτε, είναι αήττητη για 14ο αγώνα) και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Η τελευταία φορά που η Dundee United νίκησε μέσα στο Celtic Park ήταν στις 26.12.1992 (περίοδος 1992-1993) με σκορ 0-1, ενώ η Celtic χρειάζεται μία ακόμη αγωνιστική χωρίς ήττα για να ισοφαρίσει το ρεκόρ της περιόδου 2002-2003, όταν ήταν και πάλι αήττητη για 12 συνεχόμενους αγώνες Πρωταθλήματος: από τις 14.9.2002 έως τις 7.12.2002. Ο Neil Lennon παρέταξε την αρχική ενδεκάδα με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με την ομάδα που νίκησε την Partick Thistle την προηγούμενη Κυριακή: ο Darnell Fisher πραγματοποίησε το δεύτερο ξεκίνημά του, ενώ επανήλθαν οι Charlie Mulgrew, Amido Baldé και James Forrest αντί των Beram Kayal, Teemu Pukki, Mikael Lustig και Γιώργου Σαμαρά. Η αναμέτρηση είχε εξ αρχής γρήγορο ρυθμό και δημιουργήθηκε πληθώρα ευκαιριών και από τις δύο πλευρές, ενώ οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πως δεν ήταν διατεθειμένοι να περιοριστούν σε παθητικό ρόλο. Στο 13’ ο Mark Wilson πραγματοποίησε σέντρα από τα δεξιά και ο Brian Graham έπιασε κοντινή κεφαλιά, νικώντας τον Darnell Fisher στον αέρα, αλλά ο Fraser Forster απέκρουσε με ετοιμότητα. Την άκαρπη υπεροχή των γηπεδούχων και τα πολλά αμυντικά τους κενά, εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και πήραν το προβάδισμα στο 38’: η θαυμάσια μπαλιά του Nadir Çiftçi μέσα στη μεγάλη περιοχή της Celtic βρήκε ακάλυπτο τον Stuart Armstrong και ο μέσος της Dundee United πέρασε και το εμπόδιο του Fraser Forster, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της εστίας της Celtic. Οι Κέλτες πίεσαν στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους αλλά τα σουτ των James Forrest και Anthony Stokes δεν βρήκαν τον στόχο. Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό δεν άλλαξε: γρήγορος ρυθμός και χαμένες ευκαιρίες εκατέρωθεν˙ πιο κραυγαλέα ευκαιρία εκείνη του 65’, όταν τη θαυμάσια σέντρα του Nadir Çiftçi από τα δεξιά προσπάθησε να αξιοποιήσει ο Brian Graham, αλλά η κοντινή κεφαλιά του ήταν άτσαλη και η μπάλα κατέληξε στα πόδια του επιθετικού της Dundee United, δίνοντας την ευκαιρία στον Efe Ambrose να απομακρύνει. Στο 81’ οι Κέλτες πλησίασαν στην ισοφάριση, αλλά το κοντινό γυριστό σουτ του Anthony Stokes μετά τη συρτή σέντρα του Mikael Lustig εξουδετέρωσε με θαυμάσια απόκρουση ο Radosław Cierzniak. Τελικώς, οι Κέλτες απέφυγαν την ήττα στην τελευταία φάση της αναμέτρησης, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων: ο Emilio Izaguirre πραγματοποίησε σέντρα από τ’ αριστερά και ο Charlie Mulgrew, με αριστοτεχνική γυριστή κεφαλιά, νίκησε τον Radosław Cierzniak διατηρώντας το αήττητο της Celtic.

Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με τις ακόλουθες συνθέσεις:
Celtic [4-4-2]: Forster, Fisher (Lustig 46'), Izaguirre, Mulgrew, Ambrose, van Dijk, Brown, Ledley (Boerrigter 71'), Baldé (Pukki 60'), Forrest, Stokes. Ο Neil Lennon άφησε στον πάγκο τους Załuska, Kayal, Biton, Rogić.
Dundee United [4-2-3-1]: Cierzniak, Wilson, Robertson, Gomis (Paton 63'), Souttar, Gunning, Mackay-Steven (Dow 86'), Rankin, Graham (Goodwillie 79'), Çiftçi, Armstrong. Ο Jackie McNamara άφησε στον πάγκο τους Dillon, Butcher, Gauld, McCallum.

Ο διαιτητής Alan Muir έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Morgaro Gomis (6’) και Stuart Armstrong (83’). Κόπηκαν 47.386 εισιτήρια στο Celtic Park.

Το 0-1 από τον Stuart Armstrong στο 38’

Το 1-1 από τον Charlie Mulgrew στο 91’

Neil Lennon και Jackie McNamara ζουν την αναμέτρηση με πάθος και ένταση…

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της 12ης αγωνιστικής:
Hearts –St.Johnstone                    0-2
Inverness C.T. – Kilmarnock            2-1
Motherwell – Hibernian                   1-0
Aberdeen - Partick Thistle             4-0
Η βαθμολογία [σε παρένθεση το σύνολο των αγώνων που έχει δώσει κάθε ομάδα]: Celtic 27 (11), Aberdeen 23 (12), Inverness C.T. 22 (11), Motherwell 22 (12), St.Johnstone 18 (12), Dundee United 17 (12), Hibernian 15 (12), Partick Thistle 13 (12), Ross County 10 (10), Kilmarnock 9 (12), St.Mirren 8 (10), Hearts –7 (12)