Δευτέρα 9 Ιουλίου 2012

Fraser Forster

Ο Fraser Forster αποδεσμεύθηκε από τη Newcastle United και, στις 30 Ιουνίου, υπέγραψε τετραετές συμβόλαιο με τη Celtic, έναντι του ποσού των 2 εκατομμυρίων λιρών. Ο Άγγλος τερματοφύλακας αγωνιζόταν με τους Κέλτες, ως δανεικός, τις δύο παρελθούσες αγωνιστικές περιόδους. Ο 24χρονος Fraser Forster (βασικός τερματοφύλακας της Celtic), μαζί με τον έτερο τερματοφύλακα Lukasz Zaluska, κατάφεραν να κρατήσουν απαραβίαστη την εστία τους σε 25 αγώνες της περασμένης περιόδου (οι 21 είναι του Forster) και δέχτηκαν μόλις έξι τέρματα στο Celtic Park –ρεκόρ εντός έδρας αμυντικής επίδοσης για τους Κέλτες τα τελευταία 90έτη. Ο πανύψηλος (ύψους 2.01 μέτρων) Fraser Forster γεννήθηκε στην αγγλική πόλη Hexham, στις 17 Μαρτίου 1988. Το 2005 εντάχθηκε στο δυναμικό της Newcastle United, της οποίας υπήρξε τρίτος τη τάξη τερματοφύλακας την περίοδο 2007-2008, αλλά ποτέ δεν αγωνίστηκε με τη φανέλα της ομάδας αυτής. Ακολούθως, παραχωρήθηκε ως δανεικός στις Stockport County (περίοδος 2008-2009, με 6 εμφανίσεις και απαραβίαστη εστία σε 3 αγώνες), Bristol Rovers (Αύγουστος 2009, με 4 εμφανίσεις και 2 αγώνες χωρίς να δεχτεί τέρμα), Norwich City (ο Paul Lambert αναγνώρισε το ταλέντο του και τον προώθησε: περίοδος 2009–2010, με 42 εμφανίσεις και απαραβίαστη εστία σε 20 αγώνες), για να καταλήξει τελικώς στη Celtic στις 24 Αυγούστου 2010. την πρώτη του εμφάνιση με τους Κέλτες την πραγματοποίησε στις 29.08.2010 (νίκη 0-1 επί της Motherwell και καθιερώθηκε αμέσως ως ο βασικός τερματοφύλακας της ομάδας.