Τρίτη 10 Ιουλίου 2018

Alashkert - Celtic 0 - 3 [Τρίτη 10.7.2018]

Για τον Πρώτο Προκριματικό Γύρο του Champions League, οι Κέλτες επικράτησαν της πρωταθλήτριας Αρμενίας Alashkert και μπορούν από τώρα να περιμένουν τον αντίπαλό τους για τον Δεύτερο Γύρο. Οι Αρμένιοι προσπάθησαν φιλότιμα, αλλά οι τριπλούχοι Σκωτίας έδειξαν την ανωτερότητά τους και επικράτησαν δίκαια, αν και δεν έπιασαν σπουδαία απόδοση. Το πρώτο τέρμα πέτυχε ο Odsonne Édouard, με αριστερό σουτ εν κινήσει, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Στο 81’, ο James Forrest με δεξί σουτ από το ύψος του πέναλτι πέτυχε το 0-2. Το τρίτο τέρμα πέτυχε ο Callum McGregor, με συρτό αριστερό σουτ στο 90’. Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί την Τετάρτη 18 Ιουλίου, στο Celtic Park.

Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με τις ακόλουθες συνθέσεις:
Alashkert [5-4-1]:Ognjen Čančarević, Taron Voskanyan, Uroš Nenadović (César Romero 55’), Danilo Sekulić, Gagik Daghbashyan, Oliver Práznovský, Artak Yedigaryan, Artak Dashyan, Jefferson Reis De Jesus (Artem Simonyan 85’), Artak Grigoryan, Artur Yedigaryan (Mihran Manasyan 82’). Ο Varuzhan Sukiasyan άφησε στον πάγκο τους Henri Avagyan, Mladen Zeljković, Danijel Stojković, Goran Antonić.
Celtic [4-3-3]: Craig Gordon, Jack Hendry, Scott Brown, Kristoffer Ajer, James Forrest, Odsonne Édouard (Lewis Morgan 77’), Callum McGregor, Jozo Šimunović, Jules Olivier Ntcham (Kouassi Eboue 68’), Kieran Tierney, Moussa Dembélé (Scott Sinclair 68'). Ο Brendan Rodgers άφησε στον πάγκο τους Scott Bain, Anthony Ralston, Ryan Christie, Scott Allan.

Ο Σέρβος διαιτητής Danilo Grujić έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Jefferson Reis De Jesus (15’, για φάουλ επί του Jack Hendry), Artur Yedigaryan (45 + 2’, για διαμαρτυρία), Daghbashyan (67’, για φάουλ επί του James Forrest). Κόπηκαν 4.948 εισιτήρια στο Alashkert Stadium της αρμενικής πρωτεύουσας Yerevan.

Το 0-1 από τον Odsonne Édouard στο 45’ + 2’

Το 0-2 από τον James Forrest στο 81’

Το 0-3 από τον Callum McGregor στο 90’