Κυριακή 23 Μαρτίου 2014

Celtic – St.Mirren 3 - 0 [Σάββατο 22 Μαρτίου 2014]

Στον 30ό αγώνα τους για τη Scottish Premiership, οι Κέλτες επικράτησαν της St.Mirren και διατήρησαν τη διαφορά των 24 βαθμών από τη δεύτερη Aberdeen. Έτσι, οι πρωταθλητές Σκωτίας παραμένουν αήττητοι στο Celtic Park για το φετινό Πρωτάθλημα (13 νίκες και 2 ισοπαλίες), όπου οι Saints έχουν να κερδίσουν από την περίοδο 1989-1990 (σκορ 0-3, στις 7.4.1990) και στις 20 τελευταίες τους επισκέψεις έχουν πετύχει μόλις τρία τέρματα. Η επανεμφάνιση του Virgil van Dijk (αντί του Efe Ambrose) στην αρχική ενδεκάδα ήταν η μοναδική αλλαγή που πραγματοποίησε ο Neil Lennon, σε σχέση με την ομάδα που νίκησε την Kilmarnock. Η πρώτη ευκαιρία ανήκε στους φιλοξενούμενους, στο 6’, όταν το αριστερό σουτ του Paul McGowan απέκρουσε στη δεξιά του γωνία ο Fraser Forster. Στο 14’ οι Κέλτες απείλησαν όταν ο Liam Henderson εκτέλεσε κόρνερ από τ’ αριστερά, αλλά ο Virgil van Dijk δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση. Τεράστια ευκαιρία παρουσιάστηκε στους Κέλτες στο 35’ όταν, μετά από σύγχυση στην άμυνα των φιλοξενουμένων, ο Liam Henderson βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το σουτ του νεαρού μέσου απέκρουσε ο Sean Kelly πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα. Άλλη μια πολύ καλή στιγμή στο 38’, όταν ο Leigh Griffiths προσπέρασε τον τερματοφύλακα Marián Kello, αλλά το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε την τελευταία στιγμή ο Darren McGregor. Τελικώς, οι Κέλτες κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 44’: ο Leigh Griffiths πραγματοποίησε σέντρα από τα δεξιά και ο Stefan Johansen, με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, πέτυχε το πρώτο του τέρμα με τη Celtic. Οι Κέλτες διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 61’: ο Anthony Stokes τροφοδότησε τον αμαρκάριστο Leigh Griffiths και ο Σκωτσέζος επιθετικός δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει με επιτυχία τον Marián Kello. Τέλος, μετά από αρκετές χαμένες ευκαιρίες, ο Anthony Stokes πέτυχε το τρίτο τέρμα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με δεξί σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, αξιοποιώντας την πάσα του Γιώργου Σαμαρά.

Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με τις ακόλουθες συνθέσεις:
Celtic [4-3-3 και 4-1-2-1-2]: Forster, Matthews, Izaguirre, Johansen, van Dijk, Mulgrew, Brown, Henderson (Ambrose 62'), Griffiths (Σαμαράς 82'), Commons (Pukki 78'), Stokes. Ο Neil Lennon άφησε στον πάγκο τους Załuska, Friðjónsson, Kayal, Baldé, Filip Twardzik.
St.Mirren [4-4-1-1]: Kello, Naismith, Kelly, McGowan (Wylde 74'), McAusland, McGregor, Newton (Goodwin 74'), McGinn, Thompson (Campbell 60'), Magennis, McLean. Ο Danny Lennon άφησε στον πάγκο τους Reilly, Teale, Dilo, Djemba-Djemba.

Ο διαιτητής Stephen Finnie έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Virgil van Dijk (48’, για φάουλ επί του Paul McGowan) και Charlie Mulgrew (78’, για φάουλ επί του Kenny McLean). Κόπηκαν 46.536 εισιτήρια στο Celtic Park.

St.Johnstone – Hibernian                      2-0
Η βαθμολογία [σε παρένθεση το σύνολο των αγώνων που έχει δώσει κάθε ομάδα]: Celtic 81 (30), Aberdeen 57 (29), Motherwell 57 (30), Dundee United 50 (30), Inverness C.T. 48 (29), St Johnstone 41 (30), Hibernian 34 (31), Kilmarnock 30 (31), Partick Thistle 29 (30), Ross County 29 (30), St Mirren 27 (30), Hearts 6 (30)